a fost azi si a vorbit la hilton.
Ma intreb uneori ce a zis, cui a zis, cate carti si autografe a dat.
Mi se pare trist ca in ultima vreme, orice discutie as incerca sa o port cu anumite fete pe care le cunosc mai mult sau mai putin, totul aluneca in sfera ‘Coelho’ sau ‘Dan Brown’. Recunosc ca am citit si eu, dar n-am fost niciodata in postura de a spune ‘coelho saved my life’ sau ca mi-a schimbat modul de gandire … mmmh. Afland motivele simpatiei pentru cartile lui, descopar ca
Mie Coehlo chiar mi-a placut pt ca am citit-o in momentul in care am acumulat anumite experiente,informatii si trairi care s-au mulat pe mesajul si subiectul cartii. Ar trebui sa fie si carti de „filozofie usoara” si pt mase macar ca sa-si faca tot curiosu’ o idee de ansamblu a ceea ce se intampla cu viata lui si Sa-si dea seama ca nu tot ce e „cul” e cu adevarat valoros si pt tine personal…si ca sunt valori mai importante pe care toti le avem dar pe care trebuie sa le constientizam.Si la un moment dat chiar platesti un anumit pret doar pt a fi convins de altcineva sa-ti materializezi propria idee si propriul vis.
in fine …
Comentarii
5 răspunsuri la „acest paulo coelho”
Orice artist („creator de content” in limba webului – blanguage) incepe prin a face ceva care ii place lui si care reprezinta cu adevarat o traire reala, dupa care asteapta, uneori fara sa realizeze, momentul cand va lovi cumva o coarda sensibila a unui segment larg al publicului. In acel moment devine in mod inexorabil dependent de acest succes, ca atare isi schimba stilul inspre gusturile masei, devenind comun, fad, mercantil si in totalitate lipsit de originalitate. Ca atare orice artist e sortit fie anonimitatii, fie prostitutiei de attention-junkie. A se vedea mii de exemple de pictori, muzicieni, scriitori, regizori, bloggeri 😉
–
Citat din „filozofie de 2 lei emanata la 2 noaptea”, by Pitr
a auzit cineva de sintagma „alfabetizarea ├«n mas─â”? 🙂 ├«n epoca noastr─â tre s─â ├«ncepem de undeva, nu putem s─â b─âg─âm pe g├ót Stendhal din prima… deci e ┼či Coelho util ├«n cazul ├«n care deschide pofta de mai mult (nu „de mai mult Coelho” cu „de mai mult─â literatur─â)
dac─â alunec─â ├«n sfera, e ok, recomand─â ┼či tu ceva similar s─â citeasc─â. dracu’ ┼čtie poate va merge. suggest Kundera :))))))))
„trebuie sa incepem de undeva”
s-a cam inceput demult…
eh, are si omu locul lui…
inainte exista sandra brown pentru acelasi segment de piata: persoane care numara cartile citite la viata lor pe degete, care consuma cu voiosie surprize surprize, din dragoste si alte show-uri de genul asta, si care au pus mana pe coelho pentru ca e trendy.
si le-a schimbat modul de a gandi pentru ca asteptau ca cineva sa le spuna cum sa gandeasca. si schimbarea o sa tina pana or sa dea de alt scriitor calarind un hype, care o sa le demonstreze ca au dus o viata de cacao si o sa le spuna cum sa traiasca in continuare.
no need to pay any attention to them, they are the worthless 90% of the society.
da, dar apoi s-a uitat 😛